بــارداری و نـــابــاروری

این وبلاگ رو میسازم ، برای خودم (دلیل شخصی) دوست داشتید مطالعه کنیدو نظربدین...
 
اولیـــن علائم حامله گــــی 1 و 2 (بارداری)
ساعت ٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳ : توسط : بیخیال دنیــــا90

 

علائم حاملگی 566  علائم بارداری 1
   

     آیا حامله شده اید؟

 به احتمال زیاد تا موعد اولین

           پریود بعدی

  یا حتی یکی دو هفته بعد از

     آن، نشانه خاصی را

      مشاهده نخواهید کرد.

 

 

 

                     

    

                            (ادامه ی مطلب)

 


در صورتی که در چند ماه اخیر وضعیت قاعدگی  خود را به دقت زیر نظر نداشته اید، یا اگر پریود شما نامنظم بوده و هر ماه  تغییر می کرده است، ممکن است نتوانید موعد دقیق قاعدگی بعدی خود را مشخص  نمایید. اما اگر برخی از نشانه های زیر در شما ظاهر شدند و تا مدتی هم  پریود نشدید، ممکن است باردار شده باشید. دقت کنید که همه خانمهای حامله  این نشانه ها را مشاهده نخواهند کرد. در این حالت می توانید از تستهای  حاملگی خانگی استفاده کنید تا مطمئن شوید!

توجه کنید که این نشانه ها به ترتیب عکس اهمیت چیده شده اند و شماره ۱۰ کم اهمیت ترین و شماره ۱ مهمترین علامت هستند.

۱۰) تورم و حساسیت در پستان

یکی از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و  دردناک شدن پستانها به علت افزایش سطح هورمونها است. درد پستانها ممکن است  شبیه به درد آنها در هنگام پریود، یا کمی شدیدتر باشد. این عارضه پس از سه  ماهه اول حاملگی و با عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از  بین می رود.

۹) خستگی

ناگهان احساس خستگی می کنید؟ یا نه، احساس  کوفتگی و ضعف عمومی شدید دارید؟ هیچ کس به درستی نمی داند که علت بروز این  خستگی های ناگهانی در اوائل حاملگی چیست، اما احتمالا افزایش ناگهانی سطح  هورمون پروژسترون می تواند یکی از عوامل بروز خواب آلودگی باشد.

با ورود به سه ماهه دوم حاملگی احتمالا  سرحال تر شده و احساس انرژی بیشتری خواهید کرد، اما احساس ضعف و خستگی در  اواخر دوران حاملگی دوباره باز خواهد گشت، زیرا در آن دوران وزن نسبتا  زیادتری را باید حمل کرده و همچنین به علل مختلف ممکن است خواب کافی نداشته  باشید.

۸) خونریزی ناشی از لانه گزینی

برخی از خانمها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریبا همزمان با زمان پریود بعدی)، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی مشاهده می کنند. این خونریزی ممکن است ناشی از ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما کسی دلیل قطعی آن را نمی داند. حرکت تخم لقاح یافته به سمت رحم، ۶ روز پس از بارور شدن آغاز می شود و هنگامی که می خواهد در دیواره رحم، محلی را برای استقرار خود برگزیند، مختصر خونریزی اتفاق می افتد.

این خونریزی بسیار کم و اغلب به صورت لکه  های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یک یا دو روز طول خواهد  کشید. در صورت مشاهده خونریزی یا لکه بینی، خصوصا اگر همراه با درد باشد،  پزشک خود را در جریان بگذارید؛ زیرا این موارد ممکن است نشانه های حاملگی  خارج رحمی باشند.

۷) تهوع یا استفراغ

در اکثر خانمها، تهوع صبحگاهی تا حدودا یک  ماه پس از باردار شدن رخ نمی دهد. حتی برخی از خانمها آنقدر خوش شانس  هستند که هیچ گاه این عارضه را تجربه نمی کنند. اما احساس تهوع در تعدادی  از خانمهای حامله، بسیار زودتر آغاز می شود؛ همچنین این تهوع ممکن است فقط  در صبحگاه رخ ندهد. عارضه ویار بارداری ممکن است صبح، ظهر یا حتی شب هنگام  بروز کند.

تقریبا نیمی از خانمهایی که به این عارضه  دچار می شوند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، به کلی بهبود پیدا می کنند. شدت  این عارضه در بقیه خانمها نیز غالبا در ماه چهارم یا پنجم حاملگی کاهش می  یابد.

۶) افزایش حساسیت نسبت به بو

اگر در اوائل دوران حاملگی به سر می برید،  ممکن است احساس خوشایندی نسبت به برخی بوها، مثلا بوی ساندویچ یا حتی یک  فنجان قهوه نداشته باشید؛ و حتی ممکن است برخی بوهای خاص موجب بروز حالت  تهوع در شما شوند. این امر ممکن است ناشی از افزایش سریع میزان هورمون  استروژن در بدن شما باشد، اما این صرفا یک احتمال است و کسی از علت قطعی آن  خبر ندارد. همچنین ممکن است مشاهده کنید برخی از غذاهایی که قبلا بسیار  دوست داشته اید، اکنون حال شما را به هم می زنند؛ این هم کاملا طبیعی است!

۵) نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوائل حاملگی ممکن است  موجب بروز حالت نفخ در شما بشوند؛ که این حالت مشابه با همان وضعیتی است  که برخی از خانمها پیش از آغاز پریود ماهانه خود تجربه می کنند. به همین  دلیل، حتی در اوائل حاملگی که رحم شما هنوز هم بسیار کوچک است، ممکن است  احساس کنید که اندازه دور کمر لباسها برای شما کوچک شده است!

۴) تکرر ادرار

اندکی پس از باردار شدن، ممکن است احساس  کنید که به طور مرتب نیاز به ادرار کردن دارید. چرا؟ علت عمده این مطلب آن  است که در دوران حاملگی، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش پیدا می کند،  که در نتیجه حجم بیشتری از مایعات به کلیه ها و در نتیجه مثانه شما وارد می  شود.

این عارضه ممکن است از هفته ششم حاملگی  آغاز شده و در طول دوران حاملگی ادامه پیدا کرده یا حتی وخیم تر شود، البته  رحم در حال رشد شما نیز فشار بیشتری بر مثانه وارد خواهد کرد.

۳) تاخیر پریود

اگر پریود شما معمولا منظم بوده اما این  بار به موقع شروع نشده است، می توانید پیش از آنکه سایر نشانه های فوق را  مشاهده کنید، از تست حاملگی استفاده نمایید. اما اگر قاعدگی شما منظم نبوده  یا اینکه زمان پریودهای قبلی خود را یادداشت نکرده اید، تهوع، حساسیت  پستانها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی  باشند.

۲) دمای پایه بدن شما بالا مانده است

اگر دمای پایه بدن خود را یادداشت می کرده  اید و اکنون مشاهده می کنید که این دما به مدت ۱۸ روز در مقدار بالاتر از  معمول باقی مانده است، احتمالا حامله شده اید.

۱) تست حاملگی خانگی که نتیجه مثبت بدهد

علی رغم تبلیغاتی که روی جعبه های این  تستها دیده می شود، اکثر آنها تنها یک هفته پس از موعد پریود بعدی می  توانند حاملگی را تشخیص دهند. پس اگر زودتر از این موعد از این تستها  استفاده کرده و نتیجه منفی گرفتید، بهتر است چند روز بعد دوباره تست را  تکرار نمایید. البته اگر هنوز پریود نشده باشید!

پس از اینکه یکی از این تستها نتیجه مثبت  داد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

 

(2).jpg

 

 (7).jpg

                                      علائم بارداری 2

شاید شما از آن دسته از خانم هایی باشید که بی صبرانه منتظر ورود بچه ها به زندگی تان هستید شاید هم هنوز برای چنین تجربه ای آمادگی نداشته باشی. در هر دو حالت دانستن اینکه باردار هستید یا نه شما را در موقعیتی مناسب برای مواجه شدن با این شرایط قرار می دهد. اما رایج ترین علایم بارداری کدامند؟

تغییر در اخلاق و رفتار
از مشخص ترین علایم بارداری، تغییر خلق و خوی مادر به ویژه در سه ماه نخست بارداری است. این تغییرات از حساس شدن و افسردگی تا تغییر ذایقه را در بر می گیرد.

علایم مشابه عادت ماهیانه
بارداری عمدتا با علایمی مشابه پریود آغاز می شود. علایمی مثل التهاب و تغییر اندازه سینه ها، بی حوصلگی، حساس شدن و ورم دست و پاها.

التهاب در سینه ها
اگر در زمانی خارج از سیکل عادت ماهیانه احساس سنگین شدن  در سینه ها کردید بد نیست تست بارداری بدهید. البته بخاطر داشته باشید این احساس در سینه ها فقط در هفته های نخستین بارداری مشاهده می شود. در هفته های بعدی و با سازگار شدن بدن با تغییرات هورمونی دوره بیارداری این احساس نیز از بین می رود.

لک دیدن در دوره بارداری هم اتفاق می افتد
باور غلطی مبنی بر عدم دیدن لک در بارداری وجود دارد. خیلی از خانم ها در دوره عادت ماهیانه شان همچنان لک می بینند که این امری طبیعی است و به ناباروری در آینده نیز ارتباطی ندارد.

کاهش وزن در سه ماه اول بارداری
در سه ماه اول، خیلی از خانم ها ویار می کنند، یا افسردگی می گیرند همین عوامل باعث کاهش وزن در مادران باردار می وشد. البته خانم هایی که ویار ندارند هم در سه ماه اول اضافه وزن چشمگیری ندارند. اضافه وزن بارداری به سه ماهه دوم و سوم مربوط می شود.

تکرر ادرار
بارداری باعث افزایش خون و مایعات دیگر در بدن می شود.که همین امر احساس نیاز به دستشویی را ایجاد می کند و یکی از علایم اولیه و خانگی تشخیص بارداری است.

خستگی
به دلایل نامعلوم مادران باردار در سه ماهه اول و آخر بارداری دچار خستگی های شدید می شوند. در سه ماه اول حدس متخصصان افزایش ترشح پروژسترون است. با اینحال دلیل قطعی آن هنوز مشخص نیست. در سه ماهه دوم این حالت بهبود می یابد و در سه ماهه آخر و با افزایش وزن مادران قادر به قرارگیری در موقعیت درست استراحت و خواب نیستند همین امر به خستگی دایم آنها دامن می زند.